Tolkien Reading Day v Banskej Bystrici

Autor: Fealiath, Foto: PhDr. Martin Kubuš, Pridané: 28. 03. 2013, 12:07

Tolkien Reading Day

Marec je rušný mesiac. Podávajú sa v ňom daňové priznania, číta sa počas neho množstvo kníh, nadáva sa na nekonečnú zimu... A okrem tohto všetkého a mnohého iného sa každoročne koná aj Tolkien Reading Day (ďalej len TRD).

Ako sme už na našej stránke informovali skôr, 25. 3. sa v Bratislave a Banskej Bystrici takmer súčasne uskutočnil Tolkien Reading Day. Banskobystrické podujatie sa konalo v Literárnom a hudobnom múzeu v budove Štátnej vedeckej knižnice. Organizátorom bola Katedra anglistiky a amerikanistiky Fakulty humanitných vied univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v spolupráci so Spoločenstvom Tolkiena a Slovenskou Tolkien wikiou.

Tolkien Reading Day

Približne tridsiatka účastníkov sa po zahájení TRD o 17:00 a krátkom predstavení organizátorov započúvala do úryvkov diel profesora Tolkiena, ktoré predčítali dobrovoľníci z radov účastníkov. Zazneli ukážky z kníh od Silmarillionu po Dve veže, čítalo sa v angličtine a slovenčine. Večer svojim neopakovateľným prednesom úryvku z kapitoly Hádanky v tme okorenil aj pán Peter Zemaník, vďaka ktorému ožil Bilbov hádankový súboj s Glumom. Nasledovala diskusia, počas ktorej som ja, ako zástupca nášho Spoločenstva, odpovedal na zvedavé otázky prítomných, ktoré mali od jednoduchých skutočne ďaleko. Po diskusii nasledovalo čítanie Ring poems v rôznych jazykoch, od angličtiny, cez slovenčinu až po mordorčinu (kompletný zoznam nájdete na konci článku).

Tolkien Reading Day

Na záver sa účastníci spoločne odfotili a rozišli sa s úsmevmi na tvári, ktoré nezmrazilo ani chladné počasie, vládnuce toho večera v meste pod Urpínom. Dovidenia o rok, priatelia!

Zoznam ukážok
(v zátvorke jazyk a názov knihy, z ktorej pochádzajú)

Ainulindale (SK, Silmarillion)
Beren a Lúthien (SK, Silmarillion)
Zem, kde vládne Luk a Prilba (SK, Silmarillion)
An Unexpected Party (EN, The Hobbit)
Hádanky v tme (SK, Hobit)
V dome Toma Bombadila (SK, Spoločenstvo Prsteňa)
Biely jazdec (SK, Dve veže)

Zoznam jazykov, v ktorých zazneli Ring poems
slovenčina, angličtina, nemčina, francúzština, ruština, španielčina, maďarčina, poľština, čeština, mordorčina

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: