Pečené prasiatko, sud piva, krásne ženy...
Report z Mereth Aderthad 2010

Autor: Veronika "Lothmíril" Frankovská, Pridané: 17. 08. 2010, 17:39

mereth

Keď si predstavíte náladu namiešanú z približne šiestich hodín cestovania autom pokútnymi cestami a horskými priesmykmi, okorenenú zastávkou s priateľom u mojich starých rodičov a náhodne fungujúcou navigáciou (keďže o tú skutočne spoľahlivú sme prišli v prospech anonymných pražských gentlemanov), pochopíte, že úspešný príchod v do chatového areálu uprostred stredoslovenských hôr bol mimoriadne príjemný. Čakalo nás pár nadšených osôb s objatiami (s ľahkým alkoholovým nádychom), ktoré nás nenechali pri aute už ani chvíľu a zatiahli nás do tmy k ohňom, smiechu a dymu vodnej fajky. Kvôli čomu tu píšem taký zaangažovaný úvod s vetami na niekoľko riadkov a dvoma poznámkami v zátvorkách? Rodiaca sa letná akcia Mereth Aderthad.

Aby som bola menej osobná a uviedla čitateľa do situácie, po inšpiráciách zo zahraničia, nedostatku akcii, na ktorých by sme sa naozaj všetci stretávali, a chuti vyskúšať si organizovať niečo nové sa členovia Spoločenstva Tolkiena rozhodli usporiadať letnú oslavu v prírode. Nie všetky zdieľané predstavy sa stretli so skutočnosťou a tak sa prvý ročník odohral v malom – spravili sme si z neho akúsi súkromnú dovolenku, obzrieli sme terén, uvoľnili sa v prítomnosti jeden druhého a nerobili si ťažkú hlavu. Akcie sa teda zúčastnili členovia Spoločenstva, avšak z cenených zahraničných hostí, ktorých sme mali možnosť spoznať vo Švédsku, prijali pozvanie aj priatelia z Grécka.

Keďže som skočila rovno do pohľadu prvej osoby, budem v tom pokračovať. Piatkový večer vraj pre veľkú časť účastníkov vôbec nebol prvý, zato si ho užívali, ako sa patrí. Nás čakala zábava v plnom prúde, trocha studeného guláša na zahriatie, a keby to snáď nezabralo, tak aspoň výborné ouzo. Musím uznať, že luxus vlastnej izby a kúpeľne v blízkej chatke následne padol dobre. Predovšetkým preto, aby sme sa po lenivom ráne všetci postupne pozbierali na raňajkách a dopriali si výber zo studených stolov (a v mojom prípade predovšetkým kávu!). Aj keď za posledných pár dní mám s čím porovnávať, so službami chatového areálu a hlavne ochotou ľudí, čo sa o nás starali, som nadmieru spokojná.

Celý deň sa niesol v atmosfére nečakaného slnka, ležania či sedenia na lúke, prerušovaného dobrovoľnými aktívnejšími činnosťami: od lukostreľby ostrými či obalenými šípmi cez hranie kartových hier až po Dračiu vežu, ktorej predstaviteľky rozložili pod altánkom látky, korálky, ihly, papiere, nožnice... a ešte nám aj pomáhali realizovať sa. Pozvoľna sme sa prezliekali do kostýmov, podľa nálady a podľa slnka, až sa skutočne nachýlilo k obzoru a ku nášmu altánku pribehla slečna s otázkou, že kam pôjde to pečené prasiatko, a vymýšľala, ako to tam zorganizovať. Táto časť programu iste mnohých lákala najviac... to len ja mám iné kulinárske predstavy než je kus mäsa nad ohňom. Zato som si večeru užila po svojom a premiérovala som na nej šaty, ktorých príprava sa vliekla pomaly pár rokov. Keďže som v nich ešte moderovala kvíz o svete J. R. R. Tolkiena, ktorý zabral o viac času, než sme čakali, napokon ma dostala choroba – ale inak by som asi nedala dokopy tento text. Všetko zlé je na niečo dobré.

V skutočnosti ma k nočnému písaniu motivuje aj čosi viac. Vďačnosť ľuďom, ktorí sa postarali o to, aby som si takýto oddychový víkend mohla dopriať, aby som ho mohla stráviť s kamarátmi, ktorých vídam príliš málo, alebo som pomaly ani nedúfala, že ich ešte uvidím. Aj zvedavosť, pokusný prieskum, či by mali o účasť na podobnom víkende ladenom v stredozemskom duchu aj ľudia, o ktorých priamo nevieme. Sama neviem, či je Mereth jednorazová akcia, alebo sa budeme stretávať pravidelne. Verím, že pri spomínaní na Mereth venujeme trochu času aj rozmýšľaniu, čo ďalej – reflexii seba samých, čo sme urobili dobre a kde sme urobili chyby, či by sme si letnú hostinu v tomto štýle chceli zopakovať a čo by sme pre to museli urobiť. Na tohtoročný Mereth mi ale tak či tak ostane silná spomienka vo farbe trávy v odtieni slnečných lúčov, s vôňou čistého vzduchu pri rieke a s chuťou úsmevov.

Foto: Dandy

Ďalšie fotky z akcie: Dandy, Ramgad, Chata Žiar

Diskusia k článku

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: