Gwindor

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:49

Gwindor bol elfské knieža z Nargothrondu. Miloval Finduilas, Orodrethovu dcéru, ktorej dal meno Faelivrin.

Gwindor sa pravdepodobne zúčastnil štvrtej dôležitej beleriandskej bitky Dagor Bragollach (Bitky náhleho plameňa), v ktorej zajali jeho brata Gelmira. Proti Orodrethovej vôli, ktorý odmietol ísť na pomoc Fëanorovým synom, vyšiel neskôr do vojny na pláni Anfauglith s malou družinou, aby pomstil svojho brata. Toho však zabili Morgothovi služobníci pred Barad Eithel, noldorskou pevnosťou pri Eithel Sirion, kde sa spojilo vojsko Fingona a Maedhrosa proti Morgothovi. Keď to Gwindor videl, nasadol na koňa a so všetkými nargothrondskými jazdcami zaútočil na Morgothových heroldov. Tým rozpútal Nirnaeth Arnoediad (Bitku nespočetných sĺz). Fingonova jazda sa hnala cez Anfauglith na čele s nargothronskými elfami. Gwindor a jeho družina sa dostali až do Angbandu, kde však padli do pasce a všetkých, až na Gwindora, zabili.

Asi o desať až pätnásť rokov neskôr našiel Beleg Cúthalion z Doriathu v lesoch Taur-nu-Fuinu pod zoschnutým stromom spať Gwindora. Beleg ho ani nespoznal, i keď obaja boli v Nirnaeth Arnoediad pod Fingonovým velením. Beleg mu dal lembas a zistil, že Gwindor musel pracovať v doloch pod Angbandom, odkiaľ sa mu podarilo utiecť tajnými chodbami. Spolu sa rozhodli oslobodiť Túrina a pred pláňou Anfauglith ho spútaného odniesli. Túrin však Belega nechtiac zabil. Gwindor s Túrinom putovali do Nargothrondu, kde ich stráže zajali, pretože už nespoznali Gwindora, ktorý teraz vyzeral skôr ako ľudský starec, než ako elf. Spoznala ho iba Finduilas, ktorá Belega pred Nirnaeth milovala, a tak prijali aj Túrina (ktorý sa predstavil ako Agarwaen) do Nargothrondu. Finduilas sa ale zaľúbila do Túrina, i keď to odmietala. Gwindor ju pred tým varoval, hovoril, že na Túrinovi leží temná sudba a že nie je vhodné, aby sa elfovia zasnubovali s ľuďmi. Gwindor tiež vystupoval proti Túrinovi pred Orodrethom, lebo si myslel, že jeho rady spôsobia skazu Nargothrondu, ale nikto ho už nepočúval, lebo stratil všetku svoju silu i povesť.

Asi desať rokov radil Túrin Mormegil Orodrethovi a nargothrondskí vychádzali von bez utajenia. Morgoth sa však chystal zaútočiť na Nargothrond a Orodreth odmietal všetky rady od Gwindora i od Círdanových poslov, aby zostali v utajení. A tak Morgoth zaútočil, a proti nemu vyšlo nargothrondské vojsko na čele s Orodrethom a po jeho pravici bol Túrin. Morgothovo vojsko ich však zatlačilo na pole Tumhalad, kde zabili Orodretha a mnoho iných. Túrin vyniesol smrteľne raneného Gwindora z bojiska a v lese Gwindor zomrel.

Gwindor vlastnil „fëanorskú lampu“, ktorú našiel v lese Taur-nu-Fuinu (bola to modro svietiaca noldorská lampa - kryštály zavesené v jemnej drátenej sieťke, ktoré večne žiarili vnútorným modrým svetlom a ich tajomstvo neodhalili ani Noldor).

Narodený: neuvedené
Rodičia: otec Guilin, matka neznáma
Súrodenci: brat Gelmir
Zomrel: I. vek (cca 495 rokov od východu Mesiaca) na pláni Tumhalad

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: