Fantasy literatúra nie je len Pán prsteňov (II)

Autor: Boris Zápotocký, Pridané: 28. 11. 2003, 15:53

Seriál pokračuje... Tak sa pusťme do toho:

David Gemmell – odporúčané dielo: Drenai Novels (Drenajská sága)

Vynikajúci autor s úžasne vytvoreným drsným svetom, ktorý presne sadne k jeho štýlu písania. Opäť sa stretávame s heroickou fantasy, ktorá si už však neberie servítku a tak sa pri bojoch (ktorých je teda požehnane) často objavuje krv. Ale v rámci realistickejšieho pojatia príbehu a navodenia atmosféry temného stredoveku je to celkom vítaný prvok. Samotné knihy sú písané ako samostatné príbehy, ktoré na seba voľne nadväzujú (často v nich vystupujú alebo sa spomínajú známe postavy z ostatných noviel a zameriavajú sa na časové obdobie približne 100 ročnej histórie daného sveta). Doteraz bolo napísnaých 11 kníh, z nich väčšina bola vydaná aj v češtine. Zaujímavé je, že sa tu hrdinami stávajú postavy často z donútenia, náhodou. Postavy sú väčšinou obyčajní ľudia, ktorí sa len snažia nejako pretĺcť životom, nie sú jednoznačne zaškatulkované do kategórií dobrí a zlí (tak napríklad jedna z dominantných postáv série, Tulák, je nájomný vrah, ktorý sa občas zapletie aj na tú „dobrú“ stranu, ale hlavne sa stará o svoje prežitie). Hlavný hrdinovia majú detailne vykreslené, často veľmi komplikované charaktery... Narozdiel od väčšiny fantasy svetov, tu mágia nehrá nijak významnú úlohu a vyskytuje sa len zriedkavo. Autor sa snaží navodiť atmosféru krutej reality doby.
Preto neváhajte a staňte sa svedkami životných osudov tých najväčších hrdinov Drussa zo sekerou a Tuláka s bájnou dvojstrelnou kušou a mnohých ďalších bezmenných postáv, ktoré posúvajú dej vpred. Vyskúšajte si svet plný bojov o moc, lásky a zrady, intríg. Potlačte spolu s hrdinami kníh nájazdy stepných bojovníkov Nadirov, aby ste sa s nimi neskôr museli spojiť pri potláčaní väčšej hrozby a napĺňaní legendy. Sledujte osudy mnohých národov a ľudí v boji za slobodu a šťastie. Vitajte v svete, kde vládne oceľ a nie mágia.

Boris "Sir Borisss" Zápotocký

 
 
Späť
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: