Roztaviť a predať – z čoho (ne)vyrobiť Prsteň moci?

Autor: Fealiath, Pridané: 03. 09. 2015, 08:01

O Prsteňoch moci a o Jednom/Vládnucom prsteni sa už popísali mraky článkov, ktoré rozoberali zdroje Tolkienovej inšpirácie, ako samotný prsteň fungoval, akú moc prepožičiaval a podobne. V tomto článku sa bližšie pozrieme „na zúbok“ zlatu a iným materiálom, ktoré mal Sauron k dispozícii a pokúsime sa zodpovedať otázku, či sa mohol Sauron vyhnúť zničeniu Prsteňa, ak by použil iný materiál ako zlato a či je vlastne zničenie prsteňa jeho vhodením do lávy vôbec možné.


. . . Viac
 
 

Ako správne čítať „Tolkien“?

Autor: Michal „Fealiath“ Gendiar, Pridané: 03. 04. 2013, 12:41

Tolkien

Túto jednoducho znejúcu otázku som dostal počas diskusie na Tolkien Reading Day v Banskej Bystrici. Najskôr som si, ako asi väčšina Slovákov, pomyslel: „To je jednoduché, predsa tak, ako to píšeme!“. Keď som sa však nad tým zamyslel hlbšie, uvedomil som si, že to zase až také jednoduché nebude. Priznám sa, nebol som si celkom istý a tak som prítomným ponúkol svoj najlepší dohad. Aký dohad to bol a ako to s ním dopadlo? Dozviete sa na konci článku.

Možno sa pýtate, prečo som sa pri tejto otázke zarazil. Odpoveď sa môže skutočne zdať jednoznačná – profesor Tolkien bol Brit a tak by sa jeho meno malo vyslovovať „tol-kin“, ako to (podľa môjho malého internetového prieskumu) vyslovuje väčšina Britov. Je tu však jedno ale.


. . . Viac
 
 

Ardapedia pokorila hranicu 700 článkov!

Autor: Michal "Fealiath" Gendiar, Pridané: 17. 08. 2010, 23:33

Ardapedia, otvorená slovenská encyklopédia o Tolkienovi a jeho prácach, dnes slávi malé jubileum. Dnes do nej totiž pribudol článok s poradovým čislom 700.

Po dlhých mesiacoch, možno až rokoch je to veľký úspech, pretože Ardapedia sa už pomaly ale isto začínala podobať balrogovi, ktorý sa ukryl v Morii - spala dlho a tvrdo a nič sa s ňou nedialo. Až do... 9. 8. 2010 Šiesteho veku Stredozeme, kedy sa do nej vrátil život a z článkov sa začali pomaly ale isto vytrácať preklepy, gramatické a štylistické chyby a podobné neduhy. Pomaly sa začali zjavovať linky odkazujúce na existujúce články a niektoré aj na neexistujúce, ktoré sa však, akoby mávnutím Gandalfovej palice, začali objavovať tiež a postupne dotlačili počet článkov až k číslu 700.

Človek za toto zodpovedný si hovorí Fealiath a zastrája sa, že ďalšou métou, ktorú pokorí, bude nie 800, ale rovno 1 000 článkov. Dúfajme, že mu tento entuziazmus vydrží aj počas akademického roka, ktorý sa nezadržateľne blíži.

Ak by ste sa aj vy chceli pripojiť k redaktorom Ardapedie, máte príležitosť. Stačí sa zaregistrovať a môžete začať písať svoj prvý článok. V prípade otázok stačí kontaktovať Fealiatha a on vám s radosťou pomôže ako najlepšie bude vedieť, či už radami, ako písať, linkovať články jeden na druhý, prípadne vám pošle zoznam už zrevidovaných článkov, aby ste sa zbytočne netrápili s niečím, čo už je hotové.

Diskusia k článku

 
 

Paladinovia a ich česť

Autor: Branislav "Erkenbrand" Skrečko, Pridané: 20. 05. 2005, 14:11

Paladinovia, ako všetci viete, žijú v duchu zákona a česť je pre nich život (tým, ktorí nerozumejú metaforám, odporúčam doučovanie zo slovenského jazyka).
O paladinoch sa však vytvorilo neskutočne veľa klamstiev a zmyslených predstáv.
Aj kvôli tomu, že dnes niečo podobné ako paladinovia neexistuje. A tak sa im zákonite stalo to isté čo elfom. Veľmi veľa ľudí, ktorí sa ich snažia napodobiť to robia úplne zle alebo prehnane. Ale chybne uvažuje o paladinoch aj veľa iných ľudí. Keďže ich však znázorňujú zle, alebo chápu zle, zdvihol sa voči nim rovnaký odpor (krížený s posmechom), ako proti elfom.

. . . Viac
 
 

Gwindor

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:49

Gwindor bol elfské knieža z Nargothrondu. Miloval Finduilas, Orodrethovu dcéru, ktorej dal meno Faelivrin.

Gwindor sa pravdepodobne zúčastnil štvrtej dôležitej beleriandskej bitky Dagor Bragollach (Bitky náhleho plameňa), v ktorej zajali jeho brata Gelmira. Proti Orodrethovej vôli, ktorý odmietol ísť na pomoc Fëanorovým synom, vyšiel neskôr do vojny na pláni Anfauglith s malou družinou, aby pomstil svojho brata.
. . . Viac

 
 

Vlky - od dejín k legendám

Autor: Mormegil, Pridané: 24. 11. 2004, 22:14

„Ľudia si radi vymýšľajú netvory a hrôzy. Sami si potom pripadajú menej odporní.“
A. Sapkowski


Vlky nikdy nenechávali ľudí ľahostajnými. Ich svetielkujúci zrak, schopný prenikať tmou, záľuba loviť na svitaní, ostré tesáky a zlovestné nočné vytie podnietili vznik mnohých legiend a povier, ktoré sa rodili už od najstarších dôb ľudstva. Ani dejiny a mytológia sa preto bez vlkov nemohli zaobísť.

. . . Viac
 
 

Finduilas z Dol Amrothu

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 17:44

Finduilas bola dcérou Adrahila, kniežaťa z Dol Amrothu (a teda i sestrou Imrahila, syna Adrahila), ktorého predok Imrazôr si vzal za ženu elfku Mithrellas. Keď mala 26 rokov (2976 III.), vydala sa za Denethora, syna Správcu Gondoru.
. . . Viac

 
 

Finduilas Faelivrin

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:48

Finduilas bola dcérou Orodretha, neskoršieho kráľa Nargothrondu, syna Finarfina a brata Galadriel, preto mala aj zlaté vlasy. V žilách jej prúdila krv Noldor, Vanyar i Teleri.


. . . Viac
 
 

Kto to boli draci?

Autor: Laivindie Isilóte, Pridané: 14. 07. 2004, 15:35

"Tam ležal obrovitý červenozlatý drak a tvrdo spal. Z papule a z nozdier sa mu dral chrapot a chuchvalce dymu, no v spánku jeho oheň iba tlel. A pod ním, pod jeho údmi a mohutným skrúteným chvostom a všade okolo neho sa vŕšili nespočetné hromady drahocenností..." (Hobit- Správy zvnútra)
. . . Viac
 
 

Čo sa stalo Frodovi vo Valinore?
Bol obdarovaný nesmrteľnosťou?

Autor: Veronika "Lothmíril" Frankovská, Pridané: 13. 07. 2004, 12:15

Niektorých čitateľov trápi otázka o Frodovom konečnom osude po jeho odchode na Západ na konci „Pána Prsteňov“; bol vo Valinore od Valar obdarovaný „nesmrteľnosťou“, alebo nakoniec zomrel?
. . . Viac
 
 

Bola Arwen reinkarnáciou Lúthien?
Tolkien FAQ

Autor: Veronika "Lothmíril" Frankovská, Pridané: 26. 06. 2004, 01:52

Mnohí ľudia uvažovali o tom, že Arwen bola možno prevtelenou Lúthien. Mohla by to byť pravda?
. . . Viac
 
 

Zlo a dobro v službách Eru Ilúvatara

Autor: Laivindie Isilóte, Pridané: 10. 05. 2004, 20:24

Ainulindalë (Hudba Ainur): "Byl Eru, Jediný, který se v Ardě nazývá Ilúvatar. Nejdříve učinil
Ainur, Svaté, kteří byli potomstvem jeho myšlenky, a byli s ním dříve, než bylo vytvořeno cokoli jiného. A mluvil k nim: předkládal jim hudební témata a oni před ním zpívali a on byl rád. Dlouho však zpívali každý sám nebo jen několik spolu, zatímco ostatní naslouchali; každý totiž chápal jen tu část Ilúvatarovy mysli, z níž vzešel, a v porozumění bratrům rostli jen pomalu. Avšak tím, jak naslouchali, docházeli k stále hlubšímu porozumění a přibývalo jednohlasnosti a souzvuku."
. . . Viac
 
 

Kto boli elfovia?
alebo pravda o (ne)dokonalých elfoch

Autor: Veronika "Lady Leuthil" Senková, Pridané: 21. 03. 2004, 21:54

Aké sú len krásne,
Tieto ušľachtilé bytosti;
- "Ed Greenwood"

Možno by sme mali povedať "Kto sú elfovia?" pretože verím, že to, čo elfovia reprezentujú, je večné. „Sväté víly a nesmrteľní elfovia“ ako hovorí Tolkien v jednej z raných prác. Je evidentné, že Tolkien chcel, aby symbolizovali niečo v protiklade k doslovne pravdivým, objektívnym bytostiam.
. . . Viac

 
 

Beleg Cúthalion („Lukostrelec“)

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:46

V Silmarillione a v Nedokončených príbehoch sú o ňom štyri zmienky, ale len v príbehu Túrina Turambara sa o ňom dozvedáme viac.


. . . Viac
 
 

Celebrían („Strieborná kráľovná“)

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:50

O Celebrían sa veľa nevie, isté je však, že v roku 109 III. si ju vzal za manželku Elrond, pán Roklinky. Narodili sa im tri deti, dvojčatá Elladan a Elrohir, a Arwen Undómiel, ktorá sa po skončení Vojny o Prsteň vydala za gondorského kráľa Elessara.


. . . Viac
 
 

Galadriel

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová, Pridané: 18. 12. 2004, 22:51

Galadriel patrila k najkrajším eldarským ženám, jej vlasy boli zlaté (údajne práve tie inšpirovali Fëanora na výrobu silmarilov), mala hlbší hlas, než bolo u žien bežné, výškou dosahovala vzrast mužov (190-200 cm) a vyrovnala sa im aj silou. Bola veľmi múdra, ale aj pyšná a tvrdohlavá.


. . . Viac
 
 

Elendil (* ? † 3441)
Priateľ elfov, Milovník hviezd

Autor: Michal "Randir" Šebeň, Pridané: 00. 12. 2004, 00:00

Elendil, nazývaný Vysoký. Syn Amandila, posledného Pána z Andúnie na Númenore, pochádzajúci z Eärendila a Elwing, ale nie z priamej línie kráľov. Páni z Andúnie svoj pôvod odvodzovali od Valandila, syna Silmariën, ktorá bola starším dieťaťom štvrtého kráľa Númenoru, Tar-Elendila. Pri páde Númenoru (rok 3319DV) sa zachránil spolu s Isildurom a Anárionom.
. . . Viac
 
 

Gandalf

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Nemôžeš prejsť! Som služobníkom Tajného ohňa, vládcom plameňa Arnoru. Nemôžeš prejsť. Si plameň Udunu, temný oheň ti nepomôže. Vráť sa do Tieňa! Nemôžeš prejsť!

. . . Viac
 
 

Peregrin Bral

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

„My hobiti by sme mali držať spolu, aj budeme. Pôjdem, aj keby ma spútali reťazami. V Spoločenstve musí byť niekto inteligentný.“

. . . Viac
 
 

Smelmír Brandylen

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

"Nechcem zostať - nechcem byť spomenutý vo všetkých piesňach a rozprávaniach len ako ten, ktorého stále niekde nechávali."

. . . Viac
 
 

Samved Krepelka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

"Divím sa, do akého dobrodružstva sme sa to dostali."


. . . Viac
 
 

Frodo Pytlík

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

"Ja ponesiem Prsteň, aj keď nepoznám cestu."


. . . Viac
 
 

Slávne čepele

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stručný prehľad slávnych čepelí a iných mocných zbraní


Zbraň: Aeglos ("Snežný hrot" či "Cencúľ")
Ďalšie názvy: Aiglos
Tvorca: neznámy
Vlastníci: Ereinion Gil-galad, posledný Veľkráľ Noldor v Stredozemi
Doba vzniku: neznáma
Popis: nedochoval sa do dnešných dní
. . . Viac
 
 

Staré rukopisy a písomnosti

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stručný prehľad a základné informácie


Originálny názov: Ainulindalë alebo Hudba Ainur Časové obdobie: Staré časy resp. Vek Stromov
Autor: pravdepodobne Rúmil Tirionský
Jazyk: quenijčina
Popis: Príbeh o Stvorení, ktorého autorstvo je prisudzované Rúmilovi Tirionskému.
Pojednáva o udalosti nazývanej rovnako Veľká hudba či Veľká pieseň, ktorou počalo bytie Ardy a jej dejiny.
Dnešné umiestnenie: Silmarillion
. . . Viac
 
 

Ostatné klenoty a artefakty

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stručný prehľad a základné informácie


Vec: Angainor
Ďalšie názvy: ---
Tvorca: Aulë
Vlastníci: Melkor
Doba vzniku: Vek Stromov
Popis: Mohutná reťaz, spletená kúzlami zo všetkých siedmich kovov (meď, striebro, cín, olovo, železo, zlato a tilkal) do tej najpevnejšej, najhladšej a najjasnejšej substancie. Dve púta a štyri želiezka boli len z tilkalu.
. . . Viac
 
 

Artefakty - Silmarily

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Veľké klenoty alebo silmarily


Silmarily, alebo Veľké klenoty, boli najväčším dielom, aké kedy kto (okrem Ainur) v Arde vyrobil. Boli v nich uzamknuté osudy Ardy, zeme, mora i vzduchu, a rovnako ako Dva valinorské Stromy, ani silmarily už nemohli byť viackrát vyrobené znovu. Všetci, ktorí bývali v Amane, nad tým dielom žasli a tešili sa z neho.
. . . Viac
 
 

Artefakty - Palantíre

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Základné informácie


Tvorca: Fëanor
Neskorší vlastníci: Králi Númenoru, Králi a správcovia Arnoru a Gondoru
Doba vzniku: Vek Stromov
Materiál: neznámy (sklo / krištáľ sýto čiernej farby)
Počet: 7
Rozmiestnenie: Osgiliath, Minas Anor, Minas Ithil, Orthanc, Annúminas, Amon Sul, Elostirion na Emyn Beraide
Vlastnosti: schopnosť vidieť do diaľky, spojenie s ostatnými Kameňmi (možnosť výmeny informácií medzi pozorovateľmi)
. . . Viac
 
 

Artefakty - Prstene Moci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Základné informácie


Tvorcovia: Celebrimbor za pomoci Annatara (prezlečeného Saurona), Sauron (tvorca Jedného)
Neskorší vlastníci: Jeden prsteň - Isildur, Sméagol-Glum, Bilbo Pytlík, Frodo Pytlík, krátko Samved Krepelka
Elfské prstene - Gil-galad a Elrond (Vilya - Prsteň vzduchu), Galadriel (Nenya - Prsteň vody), Círdan a Gandalf (Narya - Prsteň ohňa)
Prstene trpaslíkov - Durin III. (najväčší zo Siedmich) a po ňom všetci páni Durinovho rodu až po Thráina, vlastníci ostatných prsteňov neznámi - niektoré potom získal Sauron späť, iné zožrali draci
Prstene ľudí - deväť smrteľných mužov, ktorých mená boli zabudnuté (okrem Černokňažného kráľa a Khamula)
. . . Viac
 
 

O Dvoch stromoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

O Dvoch Stromoch a ich potomkoch
(História Dvoch valinorských Stromov a Bieleho gondorského stromu)


Telperion a Laurelin, Dva valinorské Stromy, vypestovali Yavanna a Niena na zelenom návrší Ezellohar vo Valinore v Amane v roku 3500 od príchodu Valar do Ardy.
Yavanna ich posvätila a dlho tam sedela na zelenej tráve a spievala mocnú pieseň, v ktorej boli vyjadrené všetky jej myšlienky o tom, čo rastie na Zemi. Nienna však premýšľala mlčky a zalievala pahorok slzami. V tom čase sa Valar zhromaždili, aby počuli Yavanninu pieseň, a mlčky sedeli na svojich poradných trónoch v Máhanaxare, Súdnom kruhu blízko zlatých brán Valmaru. Yavanna Kementári pred nimi spievala a oni načúvali.
. . . Viac
 
 

Lampy Valar

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stvorenie Lámp


Ilúvatar vyslal Valar, aby usporiadali svet a pripravili Ardu na príchod jeho detí – elfov a ľudí. Manwëho brat Melkor, trúfalý vo svojej sile a moci, sa pokúšal zmariť všetky diela ostatných Valar. Tak začala Arda bojom a vravou: Valar budovali a Melkor ničil. V tejto prvej z Veľkých bitiek až Tulkasova sila porazila Melkora na hlavu a ten utiekol do Vonkajšej temnoty.
. . . Viac
 
 

Info o niektorých zlých tvoroch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Ancalagon Čierny
Viď. Draci - majstrovské diela Zla.

Anfauglir
Viď. Vlci - škretí spojenci.
. . . Viac
 
 

Mordorské muchy

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Čiernej ríši Mordor vraj žili len škreti, trolovia a ľudia zotročení Temným pánom Sauronom. Jedinými zvieratami v Mordore boli zlé roje krvilačných múch. Boli sivé, hnedé a čierne, hlučné, ohavné a hladné a všetky mali na chrbte podobu červeného oka, akú nosili i škreti. Tak sa moc Temného pána rozšírila i na najmenšie zlo v jeho zemi.
 
 

Krebainy

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Príbehy rozprávajú o veľkých čiernych vranách, ktoré žili v Treťom slnečnom veku vo Vrchovine a v lese Fangorn. V šedej elfčine sa títo vtáci nazývali krebainy a boli zvedmi a služobníkmi zlých mocností. Za Vojny o Prsteň hľadali široko-ďaleko po Stredozemi Toho, kto nesie Vládnuci prsteň.
 
 

Mohylové prízraky

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Východne od rieky Brandyvíny za Starolesom boli Mohylové vrchy, najstaršie ľudské pohrebisko v Stredozemi. Neboli tam ani stromy ani voda, len tráva obrastala oblé kopce korunované monolitmi a veľkými kruhmi vybielených kameňov. Boli to pohrebné mohyly z Prvého slnečného veku vybudované pre ľudských kráľov. Mnoho vekov boli Mohylové vrchy posvätné a ctené, až sa z černokňažného kráľovstva Angmar rozlietlo po Stredozemi mnoho strašných a trýznených duchov, ktorí sa zúfalo chceli skryť pred hladným slnečným svetlom. Démoni, ktorých telá boli zničené, hľadali iné telá, v ktorých by sa mohli usídliť ich zlí duchovia. Tak sa z Mohylových vrchov stalo strašidelné a obávané miesto. Z démonov sa stali mohylové prízraky, Nemŕtvi, ktorí oživovali kosti a drahokamami posádzané brnenia dávnych ľudských kráľov, ktorí tento kraj obývali v Prvom slnečnom veku.
. . . Viac
 
 

Vlkodlaci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Prvom slnečnom veku prišlo do Beleriandu plemeno zmučených duchov, ktorí boli Melkorovými otrokmi. Nevie sa, či to boli Maiar, ktorí kedysi slúžili Melkorovi v Utumne a Valar ich zbavili pozemskej podoby, alebo či to boli zlé bytosti iného druhu. Isté je, že títo zlí duchovia vstúpili do vlčej podoby kúzlami. Bolo to strašné plemeno a oči im žiarili strašnou zlobou. Rozprávali ako Čiernou rečou, tak krásnym jazykom elfov.
. . . Viac
 
 

Vlci a vrrci - škretí spojenci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Než vyšlo Slnko, v jamách Utumna v Stredozemi bolo vypestované množstvo zlých zvierat, ktoré chodili po svete so zlými škretmi. Najviac sa so škretmi družili vlci, ktorí po prvýkrát prišli do západných zemí za hviezdnych vekov. Niektorí urastení slúžili Melkorovým sluhom namiesto koní a budili veľkú hrôzu.
. . . Viac
 
 

Upíri

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Žiadny príbeh nerozpráva z čoho Melkor vypestoval krvilačné stredozemské netopiere. Hovorí sa však, ako v Prvom slnečnom veku prišli upírí duchovia v tejto okrídlenej podobe - zväčšené a vybavené oceľovými pazúrmi - do služieb nepriateľa Melkora.
. . . Viac
 
 

Netopiere

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Jedným z mnohých tvorov, ktoré z vtákov a zvierat v tme vypestoval Temný nepriateľ Melkor, bol netopier sajúci krv. Žiadny príbeh nerozpráva, či boli vytvorení z vtáka, alebo zo zvieraťa, ale vždy boli známi ako služobníci zla. Chute a zvyky netopiera sa dobre hodili pre zlé zámery, a príbehy opisujú, že i najmocnejší Melkorovi služobníci na seba v núdzi brali netopieriu podobu. Takú podobu mala upírka Thuringwethil, "žena tajomného tieňa", a keď Sauron utiekol po páde Tol-in-Gaurhothu, tiež sa premenil na veľkého okrídleného netopiera. Červená kniha Západnej marky rovnako rozpráva, ako v Bitke piatich armád v Treťom slnečnom veku nastúpili čierne búrkové mraky netopierov s légiami škretov a vlkov do boja proti ľuďom, elfom a trpaslíkom.
. . . Viac
 
 

Kraken

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Podľa najstarších povestí vypestoval Melkor, najväčšia zlá moc, v dobe Temna, než Varda rozjasnila hviezdy, vo svojom kráľovstve Utumno v Stredozemi mnohé strašné tvory, pre ktoré nie sú mená. V nasledujúcich dobách boli tieto tvory pre tých, ktorí pokojne žili v svete, metlou na súši i v temných vodách.
. . . Viac
 
 

Pavúci - tvorovia starí ako svet sám

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Medzi najohavnejšie bytosti aké kedy obývali Ardu, patrili Veľkí pavúci. Boli tmaví a plní závisti, chtivosti a jedu zloby. Najväčší z obrích bytostí, ktoré na sebe vzali pavúčiu podobu, bola Ungoliant, mocný a zlý duch, ktorý vstúpil do sveta, ešte skôr než boli vytvorené Stromy Valar. Dlho žila o samote v pustine Avatharu medzi horami Pelóri a matným studeným južným morom. Bola strašná a podlá a vládla tkanivom tmy nazývaným Nesvetlo Ungoliant, ktorým neprenikol ani zrak Manwëho.
. . . Viac
 
 

Draci - majstrovské diela Zla

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Quenta Silmarillion rozpráva, ako sa v Prvom slnečnom veku Temný nepriateľ Morgoth skryl v jamách Angbandu a vytváral z plameňov a kúziel svoje majstrovské diela zla. Temnými klenotmi Morgotha boli Veľké jaštery nazývané draci. Vytvoril tri druhy: veľké hady, ktoré sa plazili, tí, ktorí chodili po nohách, a tí, ktorí lietali na krídlach ako netopiere. Obidve druhy mali dva typy: ľadové draky, ktoré bojovali zubami a pazúrmi, a zázračné Urulóki, ohnivé draky, ktoré hubili ohnivým dychom. Všetci draci stelesňovali hlavné zlé vlastnosti ľudí, elfov a trpaslíkov, a preto tieto plemená výborne hubili.
. . . Viac
 
 

Okrídlení tvorovia

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Vraví sa, že v dobe Vojny o Prsteň nosili nemŕtvych duchov nazývaných nazgûlovia okrídlené tvory. Títo tvorovia, ktorí mali vtáčí zobák a pazúry, hadí krk a netopierie krídla, boli rýchlejší než vietor. Hovorí sa, že boli živení škretím mäsom a prerástli všetky ostatné okrídlené tvory Tretieho veku. Aj keď však boli okrídlené tvory čierne a zlé, neboli nemŕtve a prízračné ako ich páni; boli to naopak živí tvorovia ako draci, ale ešte starobylejší. Vypestoval ich Melkor v tieňoch vo Veku Lámp, kedy z jám Utumna vyšli Kraken a Had.
. . . Viac
 
 

Nazgûlovia - Prsteňové prízraky

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V dvadsiatom treťom storočí Druhého slnečného veku sa v Stredozemi objavilo deväť mocných prízrakov, ktorí sa v čiernej reči škretov nazývali nazgûlovia, čiže "Prsteňové prízraky". Títo nazgûlovia sa ukázali ako najväčší zo všetkých zlých sluhov a generálov Pána prsteňov, Saurona.
. . . Viac
 
 

Balrogovia - Démoni noci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00


Valaraukar boli pôvodne Aulëho Maiar, ktorých Melkor zlákal už na počiatku svojich dní. Nakoniec sa stali jeho najoddanejšími a najstrašnejšími služobníkmi pri uskutočňovaní jeho zámerov. Vo vznešenej elfštine sa im hovorilo balrogovia, "démoni noci".
. . . Viac
 
 

Olog-hai

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Vraví sa, že v Treťom slnečnom veku Pán prsteňov Sauron, ktorý vládol v Mordore, vzal niektorých zo starodávnych trolov, ktorých vypestoval Melkor v Angbande, a vytvoril z nich iné plemeno, v Čiernej reči známe ako olog-hai. Títo tvorovia boli veľkosťou a silou pravými trolmi, ale Sauron ich urobil chytrými a zbavil ich strachu zo svetla, ktoré bolo pre väčšinu trolov smrtiace. Olog-hai boli v boji strašní, pretože boli vychovaní ako dravé šelmy, aby túžili po mäse svojich nepriateľov. Mali šupiny tvrdé ako kameň a boli dvakrát tak veľkí ako človek. Nosili hladké okrúhle čierne štíty a boli ozbrojení veľkými kladivami, pazúrmi a silnými tesákmi. Málo bojovníkov akéhokoľvek plemena proti nim dokázalo udržať hradbu štítov, a čepele neobdarené elfským kúzlom neprenikli ich silnou kožou a nepreliali ich ohavnú čiernu krv.
. . . Viac
 
 

Trolovia

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Hvozd v Eriadore severne od Veľkej východnej cesty a západne od elfského kráľovstva Roklinka sa v poslednom tisícročí Tretieho veku nazýval Trolské húštiny. Kedysi to bývala civilizovaná časť Arnoru a boli tam zrúcaniny dúnadanských hradov, ale od vojen s Černokňažným kráľom Angmaru sa stal tento hvozd hvozdom trolov, ktorí si radi pochutili na neopatrných cestovateľoch. Bývali tam traja trolovia, Bert, Bill a Tom, ktorých pri výprave do Ereboru nechal Gandalf premeniť na kameň.
. . . Viac
 
 

Pološkreti

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Medzi Vrchármi, ktorí v Treťom slnečnom veku prišli k Sarumanovej zástave s Bielou rukou do Železného pásu, boli niektorí, ktorých krv bola Sarumanovými kúzlami zmiešaná s krvou škretov a skurut-hai. Boli to plecití muži s rysími očami, zlí, a nazývali sa pološkreti. Mnohí patrili k Sarumanovým najsilnejším služobníkom. Väčšina ich zahynula v Bitke pri Hlásnej citadele, buď pred hradbami pevnosti, alebo v lese huornov. Niektorí však ten osudný deň prežili a nasledovali Sarumana do vyhnanstva, i do hobitieho Kraja, kde slúžili padlému čarodejovi do jeho posledného dychu.
 
 

Skurut-hai

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V roku 2475 T.V. vyšla z Mordoru nová odroda škretov. Mali čiernu kožu, čiernu krv, rysie oči, boli skoro rovnako vysokí ako muži a nebáli sa svetla. Skurut-hai mali väčšiu silu a výdrž než obyčajní škreti a v bitke boli strašnejší. Nosili čierne brnenie a čiernu zbroj, vládli dlhými mečmi a kopiami a na štíte nosili Červené oko Mordoru.
. . . Viac
 
 

Škreti

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Prvom hviezdnom veku sa Melkor v najhlbších jamách Utumna dopustil svojho najväčšieho zločinu.

...ale o tých nešťastníkoch, ktorých polapil Melkor, sa vie pramálo istého. No múdri z Eressëi veria, že všetci Quendi, ktorí padli Melkorovi do rúk, boli uväznení a pomalým umením krutosti boli skazení a zotročení, a tak vypestoval Melkor ohavné plemeno škretov zo závisti k elfom a im na posmech. Neskôr sa stali ich najkrutejšími nepriateľmi. Škreti totiž mali život a množili sa po spôsobe Ilúvatarových detí, a Melkor od svojej vzbury v Ainulindalë pred Počiatkom nemohol vytvoriť nič, čo by malo vlastný život alebo zdanie života: tak vravia múdri. A škreti v hĺbke svojich temných sŕdc nenávideli Pána, ktorému slúžili zo strachu a ktorý bol pôvodcom ich biedy. Toto bol možno Melkorov najpodlejší čin a najodpornejší Ilúvatarovi.
. . . Viac
 
 

Ľudia - Druhorodení

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Bohužiaľ vzhľadom na to, že plemeno ľudí je bezkonkurenčne v celej Arde plemenom najpestrejším a najpočetnejším, bude ešte nejakú chvíľu trvať, než sa mi podarí zachytiť všetko podstatné a pritom nič nezabudnúť. Tiež zoznam jednotlivých príslušníkov ľudského plemena je dlhokánsky a jeho výpis vyžaduje čas.
Budeme sa však snažiť túto vzniknutú medzeru čo najskôr vyplniť.
 
 

Drúadania - Divoký ľud

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

O ich pôvode sa mnoho nevie a kolujú o ňom dohady.
Historici v Gondore verili, že boli vôbec prvými ľuďmi, ktorí prekročili Anduinu. Verilo sa, že prišli zo zemí južne od Mordoru, ale než došli na pobrežie Haradwaithu, zabočili na sever do Ithilienu, a keď nakoniec našli cestu cez Anduinu (pravdepodobne blízko Cair Androsu), usídlili sa v údoliach Bielych hôr a v lesnatých zemiach na ich severnom úpätí. "Bol to skrývavý ľud, podozrievavý voči ostatným ľuďom, ktorí ich od nepamäti prenasledovali a súžili, a putoval na západ, hľadajúc zem, kde by sa mohli skryť a mať pokoj."
. . . Viac
 
 

Drúadania - Info o niektorých Drúadanoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Aghan
Drúadan, známy z príbehu Verný kameň, ktorý žil v Prvom veku medzi lesníkmi z Halethinho ľudu. Bol to známy ránhojič a ochranca jednej odľahlej domácnosti. Raz, keď bol jeho brat ranený a on musel odísť vyliečiť jeho rany, postavil k domu svojho priateľa "strážny kameň", do ktorého (ako sám povedal) preniesol časť svojich schopností, a ktorý mal ochraňovať domácnosť počas jeho neprítomnosti.
. . . Viac
 
 

Hobiti - Info o niektorých hobitoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

advokátna firma Žrút, Žráč a Hrabal
Firma poverená dražbou Dna Vreca a pozostalostí po údajne zosnulom Bilbovi Pytlíkovi.

Belonožka Vilda
Najtučnejší hobit v Západnej štvrťke a starosta Kraja sídliaci vo Veľkej Kopanine. Behom Sarumanovej vlády nad Krajom bol uväznený v jednej z dier v Kopanine. Potom, čo bol Kraj vymetený sa opäť stal starostom, ale skoro predal svoj úrad Frodovi.

. . . Viac
 
 

Hobiti - O fajkovom korení

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Ešte o jednej veci týkajúcej sa hobitov starých dôb je potrebné sa zmieniť, o ohromujúcom zvyku: nasávali či vdychovali skrz trubice z hliny alebo z dreva dym horiacich listov byliny, ktorú nazývali fajkové korenie alebo lístie, pravdepodobne akejsi odrody Nicotiany. Pôvod tohto zvláštneho zvyku alebo "umenia", ako ho radšej nazývali hobiti, je zahalený tajomstvom. Všetko, čo sa o jeho pôvode dalo zistiť, bolo spísané Smelmírom Brandylenom (neskorším rádovským Pánom) v spise "Rastlinopis Kraja", z ktorého poznámok v úvode môžeme citovať.
. . . Viac
 
 

Hobiti - O hobitích norách

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Všetci hobiti pôvodne žili v dierach v zemi, alebo tomu aspoň verili, a doteraz sa cítili v takých obydliach najviac doma; ale behom času museli využívať i iné druhy obydlí. V Kraji za Bilbových časov vlastne spravidla len najbohatší a najchudobnejší hobiti zachovávali starý zvyk. Najchudobnejší žili v norách najprimitívnejšieho druhu, naozajstných brlohoch s jedným alebo tiež žiadnym oknom; zatiaľ čo zámožní si doteraz stavali prepychovejšie obdoby starých nôr. Vhodné miesta pre také veľké a rozvetvené tunely (alebo pelechy, ako ich nazývali) sa nevyskytovali všade; a v rovinách a v nížinatých oblastiach začali hobiti, keď ich pribúdalo, stavať nad zemou. Áno, i v pahorkatých oblastiach a v starších obciach ako Hobitov alebo Bralov Mestec alebo v hlavnom meste Kraja Veľkej Kopanine na Bielych vrchoch bolo dnes mnoho domov z dreva, tehál či kameňa. Mávali ich zvlášť radi mlynári, kováči, povrazári a kolesári a podobní remeselníci; i keď mávali k obývaniu nory, bývali totiž hobiti oddávna zvyklí stavať kôlne a dielne.
. . . Viac
 
 

Hobiti - O usporiadaní Kraja

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Kraj sa delil na štyri štvrtiny alebo štvrťky, Severnú, Južnú, Východnú a Západnú; a ty zase ďalej na mnohé rodové územia, ktoré stále niesli mená niektorých vedúcich rodín, aj keď v čase rozprávania Pána prsteňov sa tieto mená nevyskytovali už len v rodových územiach. Skoro všetci Bralovia žili doteraz v Bralsku, ale to neplatilo o mnohých iných rodinách ako napríklad Pytlíkoch alebo Bulíkoch. Východná marka - Rádovsko - a Západná marka, boli pripojené ku Kraju roku 1462 k. l.
. . . Viac
 
 

Hobiti - Dejiny hobitov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Zmapovaná a zaznamenaná história hobitov sa začína až rokom 1601 Tretieho slnečného veku, lebo v dobe, kedy povstali ľudia (a hobiti), bolo mnoho vojen a veľkých činov, v ktorých bojovali o prvenstvo mocné sily a plemená. V zápase o nadvládu sa nevenovala pozornosť tomuto drobnému národu, ktorý sa sám radšej stránil záležitostí Veľkých ľudí. I samotní hobiti nepovažovali za dôležité zaznamenávať svoju minulosť - láska k učenosti (s výnimkou rodokmeňov) nebola medzi nimi vôbec bežná, ale v starých rodinách sa našli i takí, ktorí doteraz študovali vlastné knihy, a dokonca zbierali správy o starých časoch a ďalekých krajoch od elfov, trpaslíkov a ľudí. Hobitie vlastné záznamy začínali až po osídlení Kraja a ich najstaršie povesti takmer nezasahovali za časy ich Putovania. O svojom pôvodnom domove nevedeli hobiti za Bilbových čias už vôbec nič...
. . . Viac
 
 

Hobiti - Sťahovanie hobitov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Hobiti po celé veky kľudne žili vo svojich rodných zemiach v severných údoliach Anduiny. Postupom rokov sa rozdelili na tri vcelku oddelené skupiny: Plavínov, Chlponožcov a Statov. Príslušníci týchto jednotlivých skupín (kmeňov) sa líšili spôsobom života (ako je popísané vyššie) a bývaní. Plavíni, najsevernejší zo skupín, žili v lese. Chlponožci mali radi vrchoviny a hĺbili si domy v úbočiach kopcov. Statovia zrejme žili najďalej na juh a dávali prednosť nížinám a brehom riek.
. . . Viac
 
 

Hobiti - Príchod hobitov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď na svet zažiaril jasný plameň Arien, Slnka, povstalo plemeno ľudí a tvrdí sa, že v tej istej dobe sa na východe objavil i ľud polovičných, ktorí sami sebe hovorili hobiti. Bol to národ hĺbiaci a obývajúci nory a vraj príbuzný s ľuďmi, aj napriek tomu však boli ešte menší než trpaslíci a dožívali sa asi sto rokov.
. . . Viac
 
 

Hobiti - Poloviční

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Hobiti sú nenápadný, ale starobylý národ, skôr početnejší než dnes; majú totiž radi mier a pokoj a dobre obrábajú pôdu: ich obľúbeným sídliskom býval sporiadaný vidiek s dobrými hospodármi. Nikdy neporozumeli strojom zložitejším než kováčske mechy, vodný mlyn alebo ručný stav, a nemali ich radi, aj keď vedeli obratne zachádzať s náradím. I za starých časov bývali spravidla plachí pred "Veľkými ľuďmi", ako nám hovoria, a dnes sa nám úzkostlivo vyhýbajú a ťažko sa dajú nájsť. Dobre počujú a majú bystrý zrak, a aj keď majú sklon k tlustnutiu a neradi sa zbytočne ponáhľajú, sú celkom hybkí a obratní v pohyboch.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Info o niektorých trpaslíkoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Azaghâl
Pán belegostských trpaslíkov v Prvom veku. Zabitý Glaurungom v Nirnaeth Arnoediade v roku 473 P.V. Ranením Glaurunga prispel k jeho stiahnutiu sa z bitky a zachránil tým mnoho svojich spolubojovníkov.

Balin
Narodený 2763 T.V. Trpaslík z Durinovho domu, druh Thorina Dubbina. Po roku 2941 žil v Osamelej hore a v rokoch 2989-2994 T.V. sa stal nakrátko Pánom Khazad-dûmu. Zabitý škretom v roku 2994.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Mená trpaslíčích čeľadí

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Trpaslíci
Sami si hovorili Khazâd - meno, ktoré im dal Aulë. Elfovia mali pre nich rôzne mená: Hadhod, Gonnhirrim, Nauglar, Nauglath, Nauglir, Naugrim, Nautar, Noegyth Nogothrim.

. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Trpaslíčky

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Dís bola dcérou Thráina II. Je to jediná trpaslíčka menovaná v týchto históriách. Gimli vravel, že trpaslíčok je málo, pravdepodobne sotva tretina celého národa. Zriedka vychádzajú, iba v krajnej núdzi. Hlasom i zjavom a tiež odevom, ak sa musia vydať na cestu, sú tak podobné trpaslíkom, že ich oči a sluch iných národov nedokážu odlíšiť. Z toho vznikla medzi ľuďmi mylná domnienka, že trpaslíčky nie sú a že trpaslíci "rastú z kameňa".
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - O Prsteni trpaslíkov Durinovho ľudu

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Trpaslíci z Durinovho ľudu verili, že je to prvý zo Siedmich, ktoré boli ukované, a hovorili, že bol daný kráľovi Khazad-dûmu, Durinovi III., samotnými elfmi, a nie Sauronom, aj keď na ňom bezpochyby spočívala jeho zlá moc, pretože pomáhal kovať všetky Sedem. Vlastníci Prsteňa ho však neukazovali a nehovorili o ňom a zriedka ho odovzdávali skôr než na pokraji smrti, takže druhí nevedeli s istotou, komu bol daný. Niektorí mysleli, že zostal v Khazad-dûme v tajných hrobkách kráľov, pokiaľ neboli objavené a vyplienené; medzi príbuznými Durinovho dediča sa však (nesprávne) verilo, že Thrór ho mal na ruke, keď sa tam vrátil. Čo sa s ním stalo potom, nevedeli. Na Azogovom tele sa nenašiel.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Trpaslíčie ríše v t.v. a š.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Z Durinovho ľudu sa stali túlaví bezdomovci, ale v roku 1999 založil Náinov syn Thráin kráľovstvo pod horou Erebor. Nejakú dobu sa Thráinovi a časti jeho ľudu darilo dobre, lebo Erebor čiže Osamelá hora bol bohatý na rudy a kamene. Thráinov syn Thorin však to miesto opustil a v roku 2210 odišiel do Sivých hôr, kde vraj už sídlil najväčší počet rozptýlených trpaslíkov z Morie. Thorin tu bol prijatý ako kráľ a s jeho Prsteňom moci jeho ľud opäť zbohatol. Po Thorinovi vládol jeho syn Glóin, potom Óin a Náin II., a Sivé hory sa stali preslávenými vďaka trpaslíčiemu zlatu. A potom, za vlády Dáina, syna Náina II., priliezli zo Severnej spúšte mnohí ľadoví draci. Túžili po bohatstve trpaslíkov, boli pripravení na boj, zabíjali trpaslíkov a vyháňali ich zo Sivých hôr.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Vzostup a pád Khazad-dûmu

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď bol vo Vojne hnevu zničený Beleriand, zanikli ríše Nogrod i Belegost. Trpaslíci z týchto kráľovstiev prišli v Druhom veku do Hmlistých hôr a rozmnožili obyvateľstvo Khazad-dûmu, najväčšieho diela trpaslíkov v Stredozemi, čo v ich vlastnom jazyku znamenalo Trpasluj. Obrovské siene sa naplnili týmto bohatým národom, ktorého remeselníci konali neporovnateľné činy, ktorého baníci dolovali dlho a hlboko do srdca hôr.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Prebudenie Otcov a p.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Stalo sa, že v Prvom hviezdnom veku precitli v Cuiviénene na východe elfovia. V nasledujúcich rokoch sa Sedem otcov trpaslíkov pohlo, ich kamenné komory rozpukli a oni vstali a žasli.
Hovorí sa, že každý z týchto Siedmich otcov vybudoval veľké sídlo pod horami Stredozeme, ale elfská história z týchto raných dôb hovorí len o troch. Boli to trpaslíčie ríše Belegost a Nogrod v Modrých horách a Khazad-dûm v Hmlistých horách. Najdlhší je príbeh Khazad-dûmu, pretože to bol dom Prvého otca, zvaného Durin I. a Durin Nesmrteľný.
. . . Viac
 
 

Trpaslíci - Zrodenie 7 otcov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Rozpráva sa, že trpaslíkov na počiatku vyrobil Aulë v temnote Stredozeme; Aulë totiž tak túžil po príchode Detí, aby mal žiakov, ktorých by mohol učiť svoje múdrosti a remeslá, že sa mu nechcelo čakať na splnenie Ilúvatarových plánov. Aulë urobil trpaslíkov takých, akí sú doteraz, pretože podoba Detí, ktoré mali prísť, bola v jeho mysli nejasná, a pretože nad Zemou sa stále prestierala Melkorova moc, takže si prial, aby boli silní a nepoddajní. Ale v obave, že by ho ostatní Valar mohli pre jeho dielo kárať, pracoval tajne; najprv urobil Sedem otcov trpaslíkov v jednej sieni pod horami v Stredozemi.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Info o niektorých elfoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Aegnor ("Zlý oheň")
Štvrtý syn Finarfinov, ktorý držal so svojím bratom Angrodom severné svahy Dorthonionu. Zabitý v Dagor Bragollachu.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Galadhrim a Gwaith-i-Mírdain

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

GALADHRIM


Les, ktorý sa v Druhom slnečnom veku volal Laurelindórenan, "Zem údolia spievajúceho zlata", a neskôr Lothlórien, "Zem snívajúcich kvetov", alebo i Lórien, "Snová zeme", bol východne od Hmlistých hôr pri rieke Striebornej, ktorá sa vlieva do Veľkej rieky Anduiny. Bol to Zlatý les, kde rástli najvyššie stromy Stredozeme. Nazývali sa mallorny a boli to najkrásnejšie stromy v Zemiach smrteľníkov. Mali striebristošedú kôru, zlaté kvety a zlatozelené lístie.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Avari a Falathrim

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

AVARI


V čase Precitnutia žili všetci elfovia na východe Stredozeme blízko Orocarni, Východných hôr, na brehu vnútrozemského mora Helcaru. Časom však prišlo pozvanie Valar a všetci elfovia sa museli rozhodnúť medzi hviezdnym svitom a svitom Stromov. Tí, ktorí si zvolili večné svetlo a vydali sa na Veľkú púť, sa od tej doby nazývali Eldar, a tí, ktorí zostali alebo odpadli hneď na počiatku a vrátili sa, sa nazývali Avari, "Neochotní".
. . . Viac
 
 

Elfovia - Sindar a lesní elfovia

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

SINDAR


To, ako sa Šedí elfovia, ktorým sa hovorí Sindar, stali samostatným rodom, rozpráva príbeh o Putovaní elfov. Na počiatku patrili k Tretej čeľadi, Teleri, a ich kráľ bol veľkráľom Teleri. V oných prvých rokoch sa volal Elwë Singollo a bol zo všetkých elfov najurastenejší. Vlasy mal strieborné a ako jediný z Teleri (s noldorským pánom Finwëm a vanyarským pánom Ingwëm) bol valarským Lovcom Oromëm vzatý do Zemí neumierajúcich, aby videl svetlo Stromov Valar.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Teleri a Nandor

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

TELERI


Boli poslední zo sprievodu Eldar, ktorí dorazili do Valinoru. Pretože však museli najdlhšie čakať na "prevoz" ich reč sa vyvíjala inak než u Vanyar či Noldor. Za túto dobu čakania si zamilovali vôňu a hudbu mora a preto i po svojom príchode do Zemí neumierajúcich zostali a usadili sa na pobreží, stranou od ostatných dvoch rodov.

. . . Viac
 
 

Elfovia - Vanyar a Noldor

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

VANYAR


V príbehoch, ktoré sa dochovali ľudom, sa najmenej rozpráva o tej z troch čeľadí elfov, ktoré sa vydali na Veľkú púť zo Stredozeme do Zemí neumierajúcich, ktorá je považovaná za prvú, a ktorej kráľ, Ingwë, je uvádzaný ako najvyšší pán nad všetkými elfskými národmi. Sú to Vanyar, Vznešení elfovia. Zdajú sa zlatí, pretože vlasy majú najplavšie zo všetkých národov. Sú najviac v súlade s Valar a tí ich najviac milujú; úradky Pána Valar Manwëho a jeho ženy Vardy sú pre nich vždy záväzné.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Súmrak elfov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Pád Gil-galada a Elendila pred Barad-dûrom znamenal zánik Posledného spojenectva. Neznamenalo to však, že by elfovia a ľudia neboli naďalej spojencami avšak došlo medzi nimi k istému odcudzeniu. Dúnadania teraz mali dosť svojich starostí s obnovou síl po bitkách konca Druhého veku a taktiež so strážením Mordoru a priľahlých oblastí. S pádom Saurona na istý čas bol v zemiach Dvoch kráľovstiev i na hraniciach pokoj a mier, ale postupom času sa opäť začala prebúdzať nová vlna nenávisti a zla.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Posledné spojenectvo elfov a ľudí

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V roku 3429 napadol Sauron Gondor v nádeji, že mladú ríšu zničí, než bude mať plne zaistenú obranu. Isildur a jeho rodina boli nútení utiecť z Minas Ithil do Annúminasu a Sauronove vojská postupovali k Osgiliathu. Anárion mesto uhájil a dokonca vypudil nepriateľa z Ithilienu, avšak bola to len dočasná úľava.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Temné roky v d.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V Druhom veku povstal Sauron, mocný Maia, kedysi Morgothov hlavný pobočník a veliteľ. Najprv sa chcel napraviť, ale po odchodu vojska Valar zostal v Stredozemi a postupom času opäť prepadol zlu. Ako Númenorejci stále navštevovali Stredozem, Sauron dostal strach z ich rastúceho vplyvu. Po tisícročí Druhého veku sa presťahoval do Mordoru. Tam začal zhromažďovať vojská - Morgothové netvory a potomkovia Východniarov. K nim pridal mnoho ďalších, ktorých dokázal zlákať, predovšetkým ľudí.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Rozmiestnenie utečencov v d.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Počas skazy Severných zemí utiekli a prežili mnohí - dobrí i zlí. Služobníci Angbandu utekali na Východ, zatiaľ čo obyvatelia z juhu buď odplávali na západ, alebo sa presťahovali do Lindonu a ďalej. Na konci veku zostali dve koncentrácie elfov: na ostrove Balar panovali Gil-galad a Círdan väčšine ľudu, ktorý zostal z Falasu, Nargothrondu, Gondolinu a Doriathu. Niektorí zostali v Ossiriandu a na Západných ostrovoch: boli to hlavne Zelení elfovia, Sindar z Doriathu a niektorí Noldor, ktorí nasledovali Fëanorových synov.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Piata a Veľká bitka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Piata bitka (Nirnaeth Arnoediad, Bitka nespočetných sĺz)


Inšpirovaný činmi Berena a Lúthien, rozhodol sa Maedhros v roku 473, že ofenzíva proti Angbandu by mohla Noldor pomôcť získať stratené pozície. V osemnástich rokoch od Dagor Bragollachu utrpeli ďalšie straty. Maedhrosova únia najprv vypudila škretov z Beleriandu a počas letného slnovratu sa zhromaždila k útoku na Thangorodrim.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Tretia a Štvrtá bitka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tretia bitka (Dagor Aglareb, Slávna bitka)


Počas šesťdesiatich rokov po Dagor-nuin-Giliath sa Noldor pevne usadili v Stredozemi. Morgothovi informátori sa domnievali, že elfovia sa zamestnávajú skôr svojimi domácimi záležitosťami než vojenskou ostražitosťou. Morgoth opäť vyslal vojsko škretov, zosilených výtriskmi plameňov v Železných horách.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Prvá a Druhá bitka

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Počas viac než šesťsto rokov, keď obýval Angband, sa Morgoth snažil ovládnuť tých, ktorí žili na severozápade Stredozeme: elfov, ľudí i trpaslíkov. Behom tej doby bolo odohraných päť významných bitiek a Veľká bitka.
. . . Viac
 
 

Elfovia - O úteku Noldor a Beleriandských vojnách

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Fëanor bol mocný medzi Noldor, bol urastený a mal vznešenú tvár, panovačný, oči mal prenikavo jasné a vlasy havranie; o každý cieľ usiloval dychtivo a vytrvalo. Málokto dokázal zmeniť jeho dráhu radou, nikto silou. Zo všetkých Noldor, ktorí kedy boli, mal najbystrejšiu myseľ a najobratnejšie ruky. V mladosti vylepšil Rúmilovo dielo a vynašiel písmena, ktoré nesú jeho meno a ktoré od tej doby Eldar stále používali; bol to on, kto prvý z Noldor prišiel na to, že sa dajú umelo vyrobiť drahokamy väčšie a žiarivejšie než kamene zo zeme.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Veľká púť

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Po vyššie uvedených udalostiach sa tí elfovia, ktorí túžili vidieť svetlo Blaženej ríše vydali na svoj Veľký pochod.
Oromë viedol veľký dav po severnej strane okolo vnútrozemného mora Helcar. Keď niektorí videli veľké čierne mraky, ktoré pretrvávali okolo Utumna, dostali strach a odišli. Je možné, že sa vrátili do Cuiviénenu a pripojili sa k Avari.
. . . Viac
 
 

Elfovia - Príchod elfov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Počas dlhých rokov žili Valar blažene vo svetle Stromov za Amanskými horami, ale v celej Stredozemi bolo prítmie pod hviezdami. Keď svietili Lampy, začal tam rast, ktorý sa teraz zastavil, pretože všade bola opäť tma. Najstaršie živé veci však už vznikli: v moriach veľké chaluhy a na zemi tieň veľkých stromov, v údoliach pahorkov odetých nocou staroby a silné a temné tvory.
. . . Viac
 
 

Enti - Info o niektorých entoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Bregalad
"Rýchlolúč"; ent, ktorý bol medzi svojím ľuďom preslávený svojou "prenáhlenosťou" od chvíle, čo jednému staršiemu entovi povedal áno, skôr než dokončil otázku. Preto sa i behom entského zrazu rýchlo rozhodol a po zbytok doby robil spoločnosť hobitom Smíškovi a Pipinovi.
. . . Viac
 
 

Enti - Huorni

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Medzi najstaršie olvar, ktoré žili v Arde, patrili stromy Veľkých hvozdov, ktoré pochádzali zo semien vytvorených Yavannou vo Veku Lámp. Mnoho vekov rástli pokojne, avšak v Stredozemi prišli medzi stromy na počiatku hviezdnych vekov veľkí duchovia, ktorí sa nazývali enti, Pastieri stromov. Títo ochrancovia sa objavili, pretože do sveta vtedy prišlo i mnoho iných plemien a Yavanna sa bála, že hvozdy budú zničené. Preto enti chodili po lesoch po všetky hviezdne a slnečné veky a hovorí sa, že niektorí enti sa behom doby začali viac podobať stromom a niektoré z prastarých stromov sa pripodobnili entom a začali sa pohybovať. Naučili sa hovoriť rovnako ako enti.
. . . Viac
 
 

Enti - Fangorn

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Pánom entov bol Fangorn, ktorý sa v obecnej reči nazýval Stromobrad. Bol obrovský a prastarý, lebo patril k najvyššiemu a najsilnejšiemu plemenu, aké sa do sveta narodilo. Stromobradov trup obrastený drsnou kôrou sa podobal dubu alebo buku, pričom jeho paže podobné vetvám boli hladké, so sedemprstými rukami. Stromobradova zvláštna hlava, takmer bez krku, bola vysoká a silná ako jeho trup. Hnedé oči mal veľké a múdre a ako by iskrili zeleným svetlom. Jeho bujná šedá brada bola ako húština vetvičiek a machu. Bol z tkaniva stromov, no aj tak sa rýchle pohyboval na neohybných nohách s chodidlami ako živé korene a kolísal sa a vykračoval ako nohatý brodivý vták.
. . . Viac
 
 

Enti - Príchod entov

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Elfské príbehy rozprávajú, že v dobe, kedy kráľovná nebies Varda rozjasnila hviezdy a precitli elfovia, vo veľkých hvozdoch Ardy precitli tiež enti. Vyšli z myšlienok Yavanny, kráľovnej zeme, a boli jej Pastiermi stromov. Skutočne boli pastiermi i strážcami, pretože ak sa roznietil ich hnev, bol strašný; dokázali holými rukami drviť kameň i oceľ. Boli právom obávaní, boli však tiež mierni a múdri. Milovali stromy a všetky olvar a strážili ich pred zlom.
. . . Viac
 
 

Enti - Myšlienka entov, ochrancov olvar

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď Aulë stvoril trpaslíkov a dostalo sa mu od Ilúvatara milosti, zveril sa so svojím dielom Yavanne. Tá však nebola potešená, lebo videla dopredu koľko zlého napáchajú ich sekery i sekery ostatných Ilúvatarových detí. Starosť mala predovšetkým o olvar - stromy a rastliny, ktoré na rozdiel od kelvar - zvierat a živočíchov, nemali nohy, a nemohli utiecť pred zubami neľútostného železa.
. . . Viac
 
 

Istari - Modrí čarodejovia

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Osudy týchto dvoch čarodejov sú či úmyselne, či neúmyselne zahalené tajomstvom. Vie sa len to, že ich mená medzi Maiar boli Alatar a Pallando, a že boli vyslaní Oromëm - snáď preto, že on jediný poznal najlepšie z Valar východné končiny Stredozeme, pretože ich v raných časoch často navštevoval. Nie je známe, aké úlohy im boli zverené ani to, či sa im ich podarilo splniť alebo či zlyhali a stali sa služobníkmi Zla.
. . . Viac
 
 

Istari - Radagast Hnedý

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Radagast bol druhý z Istari, ktorý sa objavil v Stredozemi. Určite neprišiel s Curunírem (ako sa niekde hovorí), pretože ten prišiel sám. Je ale pravdepodobné, že Radagast prišiel len nedlho po ňom - bol totiž vyslaný Yavannou, manželkou Aulëho, ktorý vyslal Curuma. Pravdou je, že Saruman Radagastom opovrhoval, aj keď to nebola závisť či nenávisť ako neskôr ku Gandalfovi, ale skôr akási nadradenosť nad ním. Radagast teda musel byť nižšieho radu (medzi Maiar), než Saruman i Gandalf.
. . . Viac
 
 

Istari - Saruman Biely

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Ako už bolo zmienené, bol prvý, kto pristál pri brehoch Stredozeme a hlavou, teda najvyšším, z Radu čarodejov. Ako Maia bol vo Valinore známy pod menom Curumo a patril, rovnako ako kedysi Sauron, k Aulëho ľudu. Podľa svojho mena ("Šikovný muž") musel na počiatku byť skutočne mocný v poznaní a teda "rovný" Sauronovi, to by odpovedalo tomu, prečo bol vyslaný práve on.
. . . Viac
 
 

Istari - Gandalf Šedý

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Kto bol "Gandalf"? Hovorí sa, že v neskorších dňoch (kedy v Kráľovstve opäť povstal tieň zla), mnohí z vtedajších "Verných" verili, že "Gandalf" bol posledným zjavením samotného Manwëho, až kým sa nadobro stiahol do strážnej veže Taniquetil. (To, že Gandalf hovoril, že jeho meno "na Západe" bolo Olórin, bolo podľa tejto domnienky inkognito, obyčajné priezvisko). Táto domnienka však bola najskôr mylná - Manwë nezostúpi z Hory až do Dagor Dagorathu a príchodu Konca, kedy sa vráti Melkor.
. . . Viac
 
 

Istari - Vyslanci Západu

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Poznámka na úvod: Istari samozrejme neboli sami o sebe žiadnou zvláštnou rasou ani národom, boli to Maiar vyslaní v Treťom slnečnom veku Pánmi Západu na pomoc slobodným národom Stredozeme pred Sauronovou hrozbou. Ako samostatnú skupinu ich tu uvádzam preto, že v očiach obyvateľov Stredozeme, ktorí s nimi mali čo dočinenia, boli svojím spôsobom bytosťami iného radu - iné odlišné rasy.
. . . Viac
 
 

Valar a Maiar

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

VALAQUENTA
(Správa o Valar a Maiar podľa eldarského múdroslovia)


Na počiatku urobil Eru, Jediný, ktorý sa v elfskom jazyku volal Ilúvatar, zo svojej myšlienky Ainur a tí pred ním robili veľkú Hudbu. V tejto Hudbe započal Svet, pretože Ilúvatar zviditeľnil pieseň Ainur a oni ju uvideli ako svetlo v tme. A mnohí z nich sa zamilovali do krásy Sveta a do jeho histórie, ktorú videli začínať a rozvíjať sa ako vo videní. Preto dal Ilúvatar ich videniu Bytie, umiestil ho do Prázdna a vyslal Tajný oheň, aby horel v srdci Sveta, a ten bol nazvaný Eä.
. . . Viac
 
 

Osídlenie Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Rovnako ako je to u obyvateľov nášho Prvotného sveta, i Tolkienove slobodné národy prežívali s tým, ako plynul čas, rozmach i úpadok. Ako kľúčové pre jednotlivé príbehy boli zvolené tri obdobia: Prvý vek za Dlhého mieru, Druhý vek v Númenore a Tretí vek krátko pred Vojnou o Prsteň. Pre nedostatok presných údajov je uvedená len relatívna hustota osídlenia.
. . . Viac
 
 

Letopisy - Chronológia Bilbovej cesty

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Nečakaná, ale pre neskorší vývoj udalostí veľmi dôležitá výprava hobita Bilba Pytlíka s družinou trinástich trpaslíkov k Osamelej hore, sa odohrala v rokoch 2941-41 Tretieho slnečného veku a trvala zhruba jeden rok a dva mesiace. Počas tejto doby zažil Bilbo s trpaslíkmi mnohé dobrodružstvá a navštívil mnohé podivuhodné miesta.
. . . Viac
 
 

Letopisy - Štvrtý vek

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Po Elrondovom odchode začal Štvrtý vek. Aragorn získal späť všetky zeme Gondoru a Arnoru v ich najväčšom rozsahu (snáď s výnimkou Rohanu) a vytvoril Obnovené kráľovstvo. Vo vnútri hraníc ríše žilo niekoľko národov, ktoré sa počítali za súčasť kráľovstva, ale bolo im povolené, aby si vládli úplne sami: hobiti z Kraja, „Divokí ľudia“ z Drúadanského lesa, enti v Železnom páse, Gimliho trpaslíci v Trblietavých jaskyniach a elfovia zo Zeleného hvozdu s Legolasom v Ithiliene.
. . . Viac
 
 

Letopisy - Neskoršie deje týkajúce sa SP

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

1422
So začitkom tohto roka sa začína aj Štvrtý vek, hoci v Kraji nezačínajú počítať roky odznova.

1427
Vilo Vrbonožka sa vzdáva úradu. Samved starostom Kraja. Pelegrin sa žení s Diamantou z Dlhej stráne. Kráľ Elessar vydáva edikt, ktorým ľuďom zakazuje vstúpiť do Kraja. To sa stáva slobodnou krajinou pod ochranou Žezla zo severu.
. . . Viac
 
 

Letopisy - Hlavné dni po páde Barad-dûru až do konca t.v.

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

(mesiace a dni uvádzané podľa krajského kalendára)


3019
1419 l.k.


Marec

27
Bard II. a Throrin III. Kamenná prilba vyháňajú nepriateľa z Údolu.
. . . Viac
 
 

Letopisy
Veľké roky

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

3018


Apríl

12
Gandalf prichádza do Hobitína.
. . . Viac
 
 

Letopisy
Prvý vek

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

I.
Stvorenie Eä. Valar spolu s Melkorom vstupujú do Eä.

II.
Prvá vojna medzi Melkorom a ostatnými Valar - Pokazenie Ardy. Tulkas vchádza do Eä; vypudenie Melkora. Utváranie a dokončenie Ardy.
. . . Viac
 
 

FAQ (1) - Prstene Moci

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Koľko bolo vyrobených Prsteňov Moci?
Báseň z Pána prsteňov jasne poukazuje na 20 Prsteňov Moci: deväť pre smrteľných ľudí, sedem pre pánov trpaslíkov, tri pre elfských kráľov a jeden pre Temného pána. Toto sú Prstene Moci ukované v druhom veku a vyskytujúce sa v udalostiach tretieho veku.
. . . Viac
 
 

Tolkienov temný beštiár

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Starček Vŕba

Starček Vŕba stojí v Starolese na východ od Hobitína - Je to starobylý strom tráviaci väčšinu svojho času spaním a snívaním. Hobiti nešťastne vyrušili vŕbu v LotR a mali obrovské šťastie, že sa im podarilo uniknúť živí.
. . . Viac
 
 

Pôdorysy známych budov
spolu s popisom

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

STATOK SEDLIAKA ČERVÍKA

Potom ako hobiti vyrazili z Dna Pytle isli klasickou cestou do Brandova. Lenze stretnutie s ciernymi jazdcami ich prinutilo trosku zmenit plan. Zamierili preto cestou necestou na vychod od Lesan az si napokon uvedomili, ze su na statku sedliaka Cervika . Jeho statok lezal jednu alebo dve mile od cesty. Vo velkej ohrade za branou nachadzali hospodarske budovy, dom, v ktorom dostali hobiti veceru a asi aj budy troch zlych psov, ktorych Cervik na hobitov poslal ked mu chodili po pozemku. Po veceri ich Cervik odviezol na voze az k Privozu, odkial ich uz priviedol do Studanek Cvali Bulva.
. . . Viac
 
 

Vojny Tretieho veku
encyklopédia Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V roku 1050 sa znova objavil Sauron a usadil sa v Dol Guldur. Pretože Gondor bol navrchole svojej moci, rozhodol sa Sauron udrieť najprv na severe. Veliteľa nazgûlov, Angmara, vyslal do zemí severne od Obrovišť, kde vybudoval ríšu na oboch stranách hôr. Do roku 1350 vymreli kráľovské línie v Rhudaure aj Cardolane a Rhudaur bol zrelý na zničenie zlými Horalmi. Keď sa král Arthedainu snažil znovu zjednotiť Arnor pod svoju korunu, Rhudaur sa bránil a na spoločnej hranici, pozdĺž Vetrovských vrchov, došlo k bojom. V roku 1356 Arthedain vysočinu opevnil a neskôr postavil stráž na hranici Cardolanu. Zlo bolo treba odrážať 50 rokov a obkľúčená pri tom bola aj Roklinka.
. . . Viac
 
 

Kráľovstvá Tretieho veku
encyklopédia Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Arnor a Gondor boli pôvodne len oddelenými lénami pod najvyššou autoritou Elendilovou. Po jeho smrti a smrti jeho synov ríše fungovali stále viacej ako dve oddelené kráľovstvá, až nakoniec nejednali ani ako spojenci – každá sa starala len o vlastné záležitosti.
. . . Viac
 
 

Úvod do Tretieho veku
encyklopédia Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Na počiatku Veku ľudí bola Arda proti svojej pôvodnej veľkosti zmenšená. Beleriand sa potopil, Númenor taktiež a Valinor bol odobratý z Kruhov Sveta. Na západe sa objavili „Nové zeme“ a hovorilo sa, že z vôd nad potopeným Númenorom vystúpil vrchol Meneltarmu. Pre rozprávanie príbehu však zostali dôležité len oblasti zachytené v Pánovi Prsteňov.
. . . Viac
 
 

Hobitín pred Vojnou a po nej
ako vyzeral domov hobitov?

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tolkien zachytil Hobitín na mape aj na ilustrácii a poskytol nám tak obraz o dedine aj okolitej krajine. Dedinka bola taká malá, že nemala žiadnu krčmu a ich obyvatelia museli chodit „celou míli nebo i víc“ do Povodí k Břečťanu a Zelenému draku. Hlavnými stavbami to bol Pískařov mlyn na Vode a sýpka na západnej strane cesty na Kopec. Na južnej strane za mostom boli po oboch stranách cesty k Povodí väčšinou obytné domy, ale najvýstavnejšie obydlie v dedine (ba dokonca v celej oblasti) bolo na severe - Dno Pytle pod Kopcem.
. . . Viac
 
 

Letopisy
Tretí vek

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Pre Eldar nastáva obdobie úpadku. Dlho žili v mieri s Tromi prsteňmi, zatiaľ čo Sauron spal a Veľprsteň bol stratený. Eldar však už netvorili nové, ale žili iba v spomienkach na minulosť. Trpaslíci sa ukryli v hlbokých jaskyniach pod zemou, kde si strážili svoje poklady, ale keď sa zlo začalo opäť hýbať a vyšli draci, jeden za druhým ich stratili. Stal sa z nich putujúci ľud. Moria si dlho zachovávala svoju bezpečnosť, avšak počet jej obyvateľov klesal, až sa mnohé z rozľahlých sál úplne vyprázdnili a potemneli. Upadala múdrosť Númenorčanov, a keďže sa množili s nižšími ľuďmi, ich vek sa skracoval.
. . . Viac
 
 

Seriál (5): Enti
5. diel seriálu o rasách Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Do Vojny o Prsteň sa proti orkom a ľuďom z Isengradu zapojili takisto čudné obrovské stromy nazývané Enti. Boli to napol ľudia, napol stromy, vysoké okolo 14 stôp. Najstarší z nich žili v Stredozemi už po 9 Vekov hviezd a Slnka.
. . . Viac
 
 

Seriál (4): Nazgulovia
štvrtý diel seriálu o rasách Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V 23.storočí Druhého veku Slnka v Stredozemi povstalo 9 silných príšer nazvaných v čiernom jazyku orkov – Nazgulovia, alebo Prsteňové prízraky. Zo všetkých Sauronových služobníkov a bojovníkov sa títo 9 rytieri zdali byt najsilnejší. Hovorí sa, že kedysi boli Nazgulovia mocný králi a čarodeji medzi ľudmi, ale každému bol daný Prsten moci od Saurona. Tieto prstene boli z 19 Prsteňov, ktoré Celebrimbor a elfskí kováči Eregionu ukuli pre Saurona. Veľa rokov ľudia užívali tieto prstene pre splnenie svojich túžob, no boli podriadené Sauronovmu Jednému prsteňu. Preto títo deviati smrteľníci žili mocou prsteňov a niekoľkokrát preklenuli dlžku života obyčajného človeka. Až ich telá vybledli.
. . . Viac
 
 

Letopisy
Druhý vek

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Temné dni to boli pre ľudí žijúcich v Stredozemi, ale roky slávy Númenoru. O udalostiach v Stredozemi v tomto čase sa zriedkavé záznamy zmieňujú iba stroho, pričom uvádzané dátumy bývajú nepresné.
. . . Viac
 
 

Seriál (3): Trpaslíci
3. časť seriálu o rasách Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Počas temných vekov, vo veľkých sieňach pod horami Stredozeme, Aulë, kováč Valar, vyrobil Siedmich otcov trpaslíkov, keď Melkor a jeho diabolský sluhovia v Utumne a Angbande držali moc. Preto boli trpaslíci vyrobený Aulom silný a nebojácny, oheň a chlad nemali na nich žiaden vplyv. Aulë vedel o zlom Melkorovi, a tak ich vyrobil nepoddajných, nepodmaniteľných a vytrvalých v práci. Boli udatní v bitkách a ich hrdosť nemala byť zlomená.
. . . Viac
 
 

Seriál (2): Elfovia
2. časť seriálu o rasách Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

V poslednej hodine Varda, dáma nebies, znovu zapálila jasné hviezdy nad Stredozemou a deti Eru sa prebudili pri jazere Cuivienen, čo znamená „voda prebudenia“. Títo ľudia boli Quendi, volali sa elfovia a prvé čo zazreli pri príchode na tento svet, bolo svetlo hviezd. A tak, zo všetkých vecí, bola láska elfov k svetlu hviezd najväčšia a uctievali Vardu, ktorá je tiež známa ako Elentari, kráľovná hviezd nad Valar. Keď nové svetlo vstúpilo do očí elfov v momente prebudenia, zostalo tam naveky a vždy žiarilo v ich očiach.
. . . Viac
 
 

Podnebie Stredozeme
klimatické podmienky v jednotlivých vekoch

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Základné klimatiké oblasti možno definovať podľa teplôt a zrážok, ako celoročných, tak aj v jednotlivých ročných obdobiach. Čitateľ si ľahšie predstaví typy oblastí na klimatickej mape Stredozeme (viď obrázky) tým, že si ich porovná s príkladmy z nášho sveta.
. . . Viac
 
 

Obyvateľstvo Stredozeme
niečo o rozložení národov a rás

Autor: Tomáš "Frey" Mašek, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Rovnako, ako je to aj pri obyvateľoch nášho Prvotného sveta, aj Tolkienove Slobodné národy prežívali s tým, ako plynul čas, rozmach aj úpadok. Ako kľúčové, pre jednotlivé príbehy tu boli zvolené tri obdobia: Prvý Vek za Dlhého mieru, Druhý Vek v Númenore a Tretí Vek krátko pred Vojnou o Prsteň. Pre nedostatok presných údajov je uvedená iba relatívna hustota osídlenia.
. . . Viac
 
 

Veža v Cirith Ungole
kde bol Frodo väznený?

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Keď sam poprvýkrát uvidel vežu v Cirith Ungole, uvedomil si, že ju nepostavili preto, aby chránila pred vstupom nepriateľov do Mordoru, ale aby ich zadržala vovnútri. Bola to skutočne jedna z pevností, ktoré vybudoval Gondor na začiatku Tretieho veku, aby strážili Mordor po Sauronovom páde.
. . . Viac
 
 

Seriál (1): Hobiti
1. diel seriálu o rasách Stredozeme

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Povráva sa, že keď svetlý plameň slnka Arien priniesol svetlo svetu a rasa ľudí povstala, v tom istom veku takisto povstali polovičníci na východe. Boli príbuzní ľuďom, ale menší než trpaslíci a dĺžka ich života prevyšovala život ľudí (žili približne 100 rokov). Neexistujú žiadne záznamy o hobitoch pred rokom 1050 , Tretieho veku a prvá zmienka o nich je, že žili so severanmi v severných údoliach Anudiny medzi Mlžnými horami a Zeleným lesom. Počas toho storočia zlo vkročilo to Zeleného lesa a tak bol čoskoro premenovaný na Mirkwood (Temný les). Pravdepodobne táto udalosť prinútila hobitov opustiť údolia. V ďalších storočiach migrovali cez Mlžné hory do Eriadoru, kde objavili ľudí, elfov a úrodnú zem.
. . . Viac
 
 

Jazyky v Stredozemi
ako sa kde hovorilo?

Autor: Tomáš "Frey" Mašek, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Tolkien sa už od detstva veľmi pozorne zaujímal o jazyky. Neskôr tento záujem definoval jako „lásku k slovám“, k ich zvukom a tvarom. Spočiatku to bola latinština a gréčtina, potom objavil velštinu, staroangličtinu a severské jazyky. Hlavne velština a severské jazyky (konkrétne islandština a nórština) ho nesmierne zaujali svojou melodičnosťou a tajuplnosťou. Pretože si jeho matka začala uvedomovať, že má na jazyky zvláštne nadanie, odzačiatku ho v týchto veciach podporovala – najprv malého Ronalda učila sama a neskôr ho poslala do jednej z najuznávanejších škôl v Birminghame. Na tejto škole svoje znalosti ešte viac rozšíril a obohatil a po ukončení pokračoval v štúdiu na Oxfordskej univerzite, kde sa stal profesorom anglického jazyka a literatúry.
. . . Viac
 
 

Rastlinstvo Stredozeme
čo, kde a prečo rástlo

Autor: Tomáš „Frey“ Mašek, Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Sám Tolkien popísal a na mapách zakreslil základné rysy rastlinstva Stredozeme, avšak mapky, ktoré vidíte niekde v okolí týchto riadkov sa snažia vymedziť aj doposiaľ nezachytené rastlinné oblasti. Východiskom bol prepoklad, že keď cestovateľ prechádza oblasťou, u ktorej neboli uvedené žiadne zvláštnosti, ide pravdepodobne o zmes napríklad polí a lúk s roztrúsenými stromami. Rastlinstvo Prvého veku bolo zrejme výsledkom prirodzeného vývoja, bez vonkajších zásahov, zatiaľ čo rastlinstvo Tretieho veku už bolo ovplyvnené nadmerným kácaním, spásaním, pálením, vojnou a inou ničivou činnosťou v priebehu tisícročí.
. . . Viac
 
 

Prstene moci
história (nielen) Vládnuceho Prsteňa

Autor: , Pridané: 01. 01. 1970, 07:00

Načrime trošku do histórie Prsteňov moci, ktoré boli kedy ukované.
Keď bol na konci prvého veku porazený Morgoth, Sauron sa poklonil Manwëho heroldovi Eönwëmu a vzdal sa všetkých svojich zlých skutkov.
Je možné, že spočiatku to tak aj myslel, no jeho myseľ bola vo svojej podstate temná a tak znova zatúžil po moci.
. . . Viac
 
 
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


 

 

Partneri

SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z.
 

Login:

Heslo: